fbpx

usak tarhanasiusak tarhanasi

 

 

Uşak Tarhanası
Uşakta özü olan ve ev hanımları tarafından zahmetli bir sürecin sonunda elde edilen Uşak tarhanasının bin derde deva olduğuna inanılıyor.
kış aylarının vazgeçilmezi, vitamin deposu olan Uşak Tarhanası, lezzeti ve Uşak yöresi ile tescillenmiştir. 
 
Tarhana yapımı Ağustos ayı gibi başlayıp Eylül ayının sonuna kadar sürer, tarhana yapımında özellikle doğal gıdalar kullanılır.
 "Yaz aylarında başlayan tarhana yapımı için doğal gıdaların tercih edilmesine özen gösterilir", köylerde yetişen domates, biber, soğan, nane gibi gıdalar kullanılır.
Tarhana yapımı için öncelikle hamurunu yani mayası üretilir. Sonra içerisine biberini, soğanını, nanesini, nohutunu, kırmızı biberini, yoğurdunu, domatesini bu ürünlerin hepsini robottan geçirip sonra ununu eler tuzunu katıp hepsi beraber yoğurulur ve 3 hafta bekletilir.üçüncü haftadan sonra temiz beyaz bir bez üzerine dökülür. Oğma aşamasına gelene kadar tarhana tavlanır ve bekler. Sonra ovulmaya başlanır ve elenir eleme işleminden sonra tüketime hazır hale gelir.

NOT: Bu filmdeki ablamız tarhanayı farklı yapmıştır, Malesef Uşakta her köy Tarhanayı farklı yapar... Asıl Tarhananın malzemeleri kaynatılmaz...