fbpx

usak ilkler sehri

usak ilkler sehri

İlkler Şehri Uşak
Uşak ilinin adı, ''Aşıklar'' anlamına gelen ''Uşşak'' sözcüğünden gelmektedir.
Evliya Çelebi'nin Seyahatname'sine göre "Şehri  Uşşak'ın yani Aşıklar Şehri'nin, bağ bahçelerinin havası ile suyunun güzelliğinden dolayı 'aşık ve maşuku, seven ve sevileni çoktur. Bu şehirde iki gün kalan, üçüncü gün aşık olur.'' demiştir.Uşak, Batı'yı Orta Anadolu'ya bağlayan, Ege'nin tam kalbinde yer alan bir şehirdir. Asırlardır birçok medeniyete mesken olan aşıklar diyarı, ilkler şehridir Uşak.Dünyada Para ilk kez, Lidyalılar tarafından Uşak'ta kullanılmıştır. Türkiye'nin ilk yerel televizyonu, Türkiye'nin ilk şeker fabrikası  ve Türkiye'de ilk elektrik kullanımı da Uşak'ta gerçekleşmiştir.
 
Dünyada bir eşi daha bulunmayan, paha biçilemeyen Karun Hazineleri Uşak'ta bulunmuştur ve Uşak Arkeoloji  Müzesi'nde sergilenmektedir.
Dünyanın en büyük ikinci kanyonuna da ev sahipliği yapan Uşak, asırlardır birçok kral ve zenginin tercih ettiği tescillenmiş kilim ile halıları üretmeye devam etmektedir.
Ayrıca kış aylarının vazgeçilmezi, vitamin deposu olan Uşak Tarhanası, lezzeti  ve Uşak yöresi ile tescillenmiştir. Lidyalılar'dan Osmanlı'ya kadar birçok tarihi değere sahip, tarih kokan şehir Uşak'ta, Frigya, Hellen, Roma ve Selçuklu gibi birçok uygarlığın izlerini görmek mümkündür.