fbpx
orhan erdogan00Orhan Erdoğan / Ebru ve Filografi sanatçısı
1955 UŞAK, Banaz-Şaban köyunde dünyaya geldi. Orta okul bittikden sonra, babasının bir firmaya istek yaptırmasıyla 1973 yılında (birinci kuşağın son halkasından ) Almanyaya işçi olarak geldi. 1977 Opel araba fabrikasinda çalışmaya başladı, Opelde 25 sene çalışan personeline kutlama yaparken, O gün şöyle bir dua etti, Allah'ım Almanyaya 30 sene , Opele 25 sene emek verdim , bana öyle bir imkan ver ki birazda kendi kültürümüze,memleketimize ve ( dünyada insanların en iyisi insanlara faydalı olanıdır), birazda insanlara faydali olayım diye dua etti.
 
Sanatcımız bir müddet daha çalıştıktan sonra Opelden ayrılıyor . Hiç beklemediği bir anda Ebru sanatıyla hatalı bir haber sayesinde tanışıyor. Banazda izindeyken, bir gazetede Uşak Belediyesinin Ney ve Ebru kursu açacağını okur, sanatcımızın asıl merakı Ney olduğu için belediyeye gider ve ney kursuna katılmak istediğini belirtir, fakat oradaki görevli haberde bir yanlışlık olduğunu belirtir, ney kursu değil Ebru kursu olduğunu söyler.Ney için giden Erdoğan sanat sanatdır diyerek Ebru sanat kursuna katılır.Kısa bir zaman dilimi Ebru sanat temel teknikleri öğrenir,iki sene kendi deneme yanılma usuluyla uğraşarak kendini geliştirir , Münihden- Hamburg'a kadar Almanyanın bir çok kentinde Fuar, festival kermesler ve diğer salon etkinliklerinde , ayrıca Avrupanın bir çok ülkelerinde workshoplar , Yine değişik şehirlerde öğrenmek istiyenlere Ebru kursları vererek öğrenmelerine yadımcı olur, Sanatcımız benim için en güzeli ve gururla severek yaptığım FRANKFURT VHS.(Volkshochschule de) 5 senedir Almanlara ve yabancılara Ebru sanatımızı öğretmek olduğunu söyler, koreden - kubaya kadar farklı milletlerden insanlara kurz verir.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
orhan erdogan01
Şimdiye kadar en azından 300 e yakın etkinlikde eserleri Sanatı sergilenmiştir. Ana okullarindan universitelere kadar bir çok okullarda workshoplar yapar. En büyük hayali ve arzusu, Avrupada iki kültür arasında yetişen , büyüyen gençlerimize Türk kültürünü ve Sanatını tanıtmak öğretmek, bunun içinde Almanyadaki STK veya derneklere büyük görevler düşüyor, eğer onlar bünyelerindeki gençleri organize ederlerse gençlerimize insanımıza kültürümüzü birebir tanıtmış oluruz diye sözlerini aktarır, Diğer tarafdan ( Avrupadaki Ebrucular derneği) bir dernek kurma calişmasının devam etdiğini belirtir . 

Sanatcımız Ebru sanatının haricinde Filografi sanatımızada icra eder. ( Filografi: telle ve çivilerle yapılan bir sanat dalı ). Erdoğan Avrupada kültürümüzü yaşayalım,yaşatalım, yaşatmak istiyenlere yardımcı olunması gerekdiğni savundu...
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 
Bazı Eserleri
orhan erdogan02orhan erdogan02orhan erdogan02orhan erdogan02orhan erdogan02orhan erdogan02orhan erdogan02orhan erdogan02