fbpx
kayaagil termal 0070Kayaağıl AQUAPARK Ve Termalleri
Uşak Kayaağıl Termal Tesisleri 4996,56 m2 alana Sahip 42 Oda 168 Kişi Kapasitesi İle Hizmet Vermektedir. Tesis İçierisinde Piknik Alanları, Açık ve Kapalı Termal Havuz, Termal Hamam, Sauna, Buhar Odası, Tuz Odası, Açık Yüzme Havuz, Aqua Park ve Cafe Restorant Bulunmaktadır.
 
Termal Su Özellikleri
Herhangi bir rahatsızlığınız yoksa küre başlayabilirsiniz. Rahatsızlığı olanlar doktor kontrolünden sonra küre başlamalıdırlar. Kaplıca kürlerinde en az 21 banyo tavsiye edilir. Banyo süresini 10 daikadan başlayarak 20 dakikaya kadar arttırınız. Kaplıca suyuna girilebilecek kadar bekletildikten sonra suya girilmelidir. Soğuk su, içme suyu olduğundan kesinlikle ilave etmeyiniz. Tok karnına suya girmeyiniz.
 
 
kayaagil frigya01Tarihi Lidya Kenti
Termale yaklaşık 500m mesafede bulunan tarihi antik kentinide ziyaret edebilirsiniz.. ( Yol olmadığı için çoluk çocuklu tavsiye etmem )
M.Ö. 3000-2000 yılları arasında yerleşime açılan ve daha sonraları kayalara oyulmuş birçok mezar odası mevcuttur. Her ne kadar mezar odası olarak anılsa da buraları yerleşim merkezleridir. Ahali evlere yerleştiği için kaya evleri hayvan ahırı(ağıl) olarak kullanıldığı için köyün adı Kayaağıl olmuştur.Dirildikleri zaman hizmetçiler de dirilip saygın kişilere hizmet etsin diye mezarın girişine gömülürmüş. Bir rivayete göre, hizmetçiler, o saygın kişi öldüğünde buraya diri diri gömülürmüş. Rivayet tabi kesin bilgi yok.
 
M.Ö. 3000-2000 yılları arasında yerleşime açılan ve daha sonraları kayalara oyulmuş birçok mezar odası mevcuttur. Her ne kadar mezar odası olarak anılsa da buraları yerleşim merkezleridir. Ahali evlere yerleştiği için kaya evleri hayvan ahırı(ağıl) olarak kullanıldığı için köyün adı Kayaağıl olmuştur. 
 
 
Kayaagil gelin03
Efsane Gelin Kayası
Yine Kayaağılda bulunan bu efsane gelin kayası görmeye değer ( Yol olmadığı için çoluk çocuklu tavsiye etmem )
Efsane söyledir, Kayaağıl Köyüne bağlı Karabol Mahallesi tarafından dünya güzeli bir kız Kayaağıl Köyünde birisi ile evlendirilir. Ancak evleneceği adamı hiç görmeden gelin ederler.Gelin Hanım düğün Seyman ile Deve üzerinde damadın yaşadığı köye doğru hareket eder.Köye yaklaştığında damat ve sadıcı karşılamaya çıkar.
 
Merak içinde olan Gelin Hanım, “Ağalar, evleneceğim yiğit hangisidir? Bana bir yol gösteriverin hele” der. “Aha şu” diye damat Beyi gösteriverirler. Damadı çirkin ve yaşlı bulan Gelin Hanım, “Allah’ım beni bu adama karı edeceğine ya taş et ya da kuş et” diye yalvarır.
 
 
Masum genç kızın isteğini kabul eden Cenabı Allah genç kızı Deve üzerinde düğün Seymanı ile birlikte taş eder.Ancak, kayalar ne Deveye ne insana benzemektedir.Köylüler doğanın kayaları aşındırdığını yaşlıların bu kayaların Seymana ve Deveye benzediğini söylediğini idda eder.

Termal Suyu
  • Terma Su Sıcaklığı: 40-44 °
  • Termal Su Ph Değeri: --- 
  • Topam Mineralizasyon: 2440 mg/lt 
 
İletişim
  • Adres : Uşak Kayaağıl Termal 64100 Uşak
  • Telefon : 0 276 261 50 01 / 0 532 314 53 84
  • Email: This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

kayaagil termal 0180 kayaagil termal 0180 kayaagil termal 0180 kayaagil termal 0180