fbpx
kayaagil frigya01Kayaağıl / Lidya Kenti 
Uşak şehrimizin Mesotimolostan sonra Tarihi dokusunu koruyan ve yıllardır yetkili kişilere sahip cıkılması gerekildiğini aktardığım ikinçi mekanda burasıdır...Kayaağıl köyü gerek Termalleri, efsane gelin kayası, Dünyada eşi olmayan itecik laleleri, vede bu ilginç tarihi yerleri ile yol yordam yapılarak çok güzel değerlendirilebilinir...
 
Köyün güneyinde yer alan Asar tepesi 2 bin 400 yıl önce bu topraklarda yaşayan Lidya Uygarlığına ev sahipliği yapmış.Lidyalılar döneminde Asar Tepesinde kurulu kaya şehrin beyi, valisi ya da en zengin insanı kendi portresini dev kayaya oydurmuş. Ağız kısmını da mezar yaptırmış. Ancak mezarın hemen girişinde bulunan mezara bu varlıklı ve saygın kişilerin vefatı halinde hizmetçileri gömülürmüş. O dönemde ölülerin tekrar dirileceğine inanılırmış. Dirildikleri zaman hizmetçiler de dirilip saygın kişilere hizmet etsin diye mezarın girişine gömülürmüş. Bir rivayete göre, hizmetçiler, o saygın kişi öldüğünde buraya diri diri gömülürmüş. Rivayet tabi kesin bilgi yok.
 
 
 
 
kayaagil frigya02M.Ö. 3000-2000 yılları arasında yerleşime açılan ve daha sonraları kayalara oyulmuş birçok mezar odası mevcuttur. Her ne kadar mezar odası olarak anılsa da buraları yerleşim merkezleridir. Ahali evlere yerleştiği için kaya evleri hayvan ahırı(ağıl) olarak kullanıldığı için köyün adı Kayaağıl olmuştur.Dirildikleri zaman hizmetçiler de dirilip saygın kişilere hizmet etsin diye mezarın girişine gömülürmüş. Bir rivayete göre, hizmetçiler, o saygın kişi öldüğünde buraya diri diri gömülürmüş. Rivayet tabi kesin bilgi yok.
 
M.Ö. 3000-2000 yılları arasında yerleşime açılan ve daha sonraları kayalara oyulmuş birçok mezar odası mevcuttur. Her ne kadar mezar odası olarak anılsa da buraları yerleşim merkezleridir. Ahali evlere yerleştiği için kaya evleri hayvan ahırı(ağıl) olarak kullanıldığı için köyün adı Kayaağıl olmuştur. 
 
 
 
 
 
 

kayaagil frigya03kayaagil frigya03kayaagil frigya03kayaagil frigya03kayaagil frigya03kayaagil frigya03kayaagil frigya03kayaagil frigya03kayaagil frigya03kayaagil frigya03kayaagil frigya03kayaagil frigya03kayaagil frigya03kayaagil frigya03kayaagil frigya03kayaagil frigya03kayaagil frigya03kayaagil frigya03kayaagil frigya03