fbpx
selcikler 0055Sivaslı / Selçikler Sebaste
Viraniçi Mevkisinde Sebaste antik şehri bulunmaktadır. Roma İmparatoru Augustus tarafından M.Ö.20 yılında Sebaste adıyla kurulmuştur. Roma Dönemi’nde Pyhrgie bölgesinin 12 önemli şehirden biridir. M.S. 9. yüzyılda yakın çevresindeki kentlerin piskoposluk merkezi haline gelmiştir. En görkemli çağlarını Bizans Dönem’inde yaşayan kentte büyük ve küçük olmak üzere iki kilise bulunmaktadır.
 
Yapılan incelemelerde buradaki yerleşimin Tunç Çağı' na kadar uzandığı belirlenmiştir. Beldenin 500 m güneybatısındaki Köyaltı Hüyükler Mevkisinde Neolitik Çağ, Kalkolitik Çağ, Tunç Çağı ve Geç Roma dönemine ait yerleşim kalıntıları bulunmaktadır. Bu yerleimin iki tarafında büyük ve küçük olarak adlandırılan tümülüsler bulunmaktadır.

11. yüzyılın sonlarında Türk egemenliğine giren yerleşim, Anadolu Selçukluları’nın ve sonrasında Germiyanoğulları’nın hakimiyetinde kaldı. 1391 yılında Osmanlı egemenliğine geçen yerleşim Ankara Savaşı sonrasında Karamanoğlu ve Germiyanoğlu beylikleri egemenlerinde kaldıktan sonra 1429' da yeniden ve kesin olarak Osmanlı topraklarına katıldı.

1676 tarihli Avârız Defterine göre Selçikler askeri nüfusun en fazla olduğu köylerdendir. Kayıtlarda köyde 42 nefer, 1 imam, 1 hatib ve 9 asker bulunmaktadır.


selcikler 02selcikler 03selcikler 04selcikler 05selcikler 06selcikler 07